logo7

button1  Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s.

Představujeme Vám oddíl tělesně postižených sportovců Atletika Bez Bariér Pardubice, z.s. Jedná se v tuto chvíli o jeden z největších, nejúspěšnějších oddílů tělesně postižených atletů v České republice, a to nejen podle počtu členů, ale i podle sportovních výsledků v rámci České republiky i na mezinárodním poli..

2008

Celý rok byl ve znamení XIII. letních paralympijských her v čínském Pekingu. Na letošním 1. kole 10. ročníku KB Českého poháru v atletice vozíčkářů startovalo 22 sportovců, 5 našich sportovců splnilo nominační limit na LPH – Martin Němec (disk, koule), Jana Fesslová (disk, oštěp), Martin Zvolánek (kuželka, disk), Jan Vaněk (disk), Miroslav Šperk (disk). V průběhu sezóny splnil limit ještě Petr Vesecký v kuželce, z České republiky už byl ale 4. na disciplínu.

Po závěrečném shrnutí bodových zisků v Českém poháru za rok 2009 se sportovci Hvězdy umístili takto: mezi ženami skončila na 2. místě Jana Fesslová, mezi muži vybojoval 1. místo Martin Zvolánek, 2. Martin Němec, 4. byl Jan Vaněk, 6. Miroslav Šperk, 11. Zbyněk Sýkora, 13. Jan Němeček, 14. Petr Vesecký a 16. Jaroslav Petrouš. Poslední jmenovaný byl novým talentovaným „přírůstkem“ do Hvězdy Pardubice. Opět letos přibyla celá řada českých rekordů. Postarali se o ně: Martin Zvolánek v hodu diskem (1 x), Jana Fesslová 3 x v hodu diskem, 2 x v hodu oštěpem a 1 x ve vrhu koulí a v neposlední řadě „nováček“ Jaroslav Petrouš 4 x v hodu oštěpem, 4 x ve vrhu koulí a 3 x v hodu diskem.

Hvězda SKP Pardubice byla v tomto roce na poslední chvíli po složitých peripetiích s určením pořadatele požádána o uspořádání MČR v atletice vozíčkářů. Mistrovství bylo pojato pouze jako jednodenní a pouze pro české účastníky, přesto bylo organizačně velmi zdařilé a sportovně úspěšné. Vypsané byly pouze 3 vrhačské disciplíny ve 3 kategoriích (muži para, muži kvadru, ženy), rozdávalo se 24 medailí, z nichž celkem 13 putovalo do Hvězdy Pardubice. Martin Němec získal zlato ve všech 3 vrhačských disciplínách, Jana Fesslová v hodu diskem a překonala stávající český rekord. Na medailových ziscích se podíleli ještě Eva Táborská, Martin Zvolánek, Jan Vaněk, Zbyněk Kamarád a Miroslav Šperk. Předpremiérou před nadcházející paralympiádou byl ještě závod v Berlíně (Mistrovství Německa), Martin Němec zde obsadil 2 x 2. místo v hodu oštěpem a ve vrhu koulí, v hodu diskem pak skončil ve sloučených kategoriích na 4. místě, medaili si odvezla ještě Jana Fesslová za 3. místo v hodu diskem, pardubickou výpravu doplnili ještě Miroslav Šperk a Zbyněk Sýkora.

Vyvrcholením čtyřletého cyklu byly bezesporu XIII. Letní paralympijské hry v čínském Pekingu. Z Hvězdy se ho zúčastnilo 5 sportovců, doprovodila je trenérka Eva Vindová. Část naší výpravy trochu „doplatila“ na ne vždy úplně logické slučování kategorií a tak např. Martin Němec skončil ve své hlavní disciplíně (v hodu diskem) i přes nový paralympijský rekord své kategorie až na 4. místě, chuť si spravil ve vrhu koulí, kde získal bronz. Novou dobou bronzovou mohl LPH v Pekingu nazvat i Jan Vaněk, který vybojoval v hodu kuželkou skvělé 3. místo (větší část soutěže dokonce vedl) a také Martin Zvolánek v hodu diskem. Čtvrtý bronz české výpravě přinesla Jana Fesslová výkonem v hodu diskem. Mezi dalšími je třeba zmínit 5. místo Miroslava Šperka v hodu diskem, také 5. místo Martina Zvolánka v hodu diskem a 9. místo Jany Fesslové v hodu oštěpem.